AZ1029, Bakı, Ə.Qayıbov 1222/22
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən iri ticarət şəbəkələrində, market, mağazalar və ö cümlədən digər oxşar satış nöqtələrində aparılan müşahidələr göstərir ki, bəzi satış məntəqələrində istehlakçılara təklif olunan məhsullar ölkə ərazisində onların təhlükəsizliyinə zəmanət verən uyğunluq sertifikatı olmadan satılır.
Qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, standartların tələblərinə uyğunluğu təsdiq edən sertifikat olmadıqda texniki tənzimləmənin şamil olunduğu xarici mənşəli istehlak mallarını satmaq və istifadə etmək qadağandır. Belə malların ölkə ərazisinə idxal edilməsi üçün idxalçı tərəfindən malın təhlükəsizliyini təsdiq edən uyğunluq sertifikatı təqdim edilməlidir.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, uyğunluq sertifikatı olmayan malların satışını həyata keçirən vəzifəli şəxslərə qarşı 1500 manatdan 2000 manatadək, hüquqi şəxslərə isə 4000 manatdan 6000 manatadək cərimə tətbiq edilir.
Eyni zamanda bu cür faktlar aşkar edildiyi təqdirdə, uyğunluq sertifikatı olmayan malların idxalının qarşısının alınması məqsədilə həmin sahibkarlıq subyektləri barəsində aidiyyəti dövlət orqanları qarşısında məsələ qaldırılır və onların satış həyata keçirməsinə məhdudiyyət qoyulur.
İdxalla məşğul olan sahibkarlıq subyektləri inzibati sanksiyalarla qarşılaşmamaq üçün “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” tərəfindən akkreditə edilmiş və çox geniş fəaliyyət sahəsinə sahib "Certus" Sertifikatlaşdırma şirkətinə müraciət edə bilərlər.
Əvvəlki Yazı: Texniki tənzimləmə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu Növbəti Yazı: Azərbaycanda məhsul sertifikatlaşdırılması (AZS)

Observations conducted by the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy in large retail chains, markets, shops and other similar outlets show that in some outlets the products offered to consumers are sold without a certificate of conformity guaranteeing their safety in the country.
According to the requirements of the legislation, the sale and use of consumer goods of foreign origin to which the technical regulation applies is prohibited in the absence of a certificate confirming compliance with the requirements of the standards. In order to import such goods into the country, the importer must submit a certificate of conformity confirming the safety of the goods.
According to the Code of Administrative Offenses, officials selling goods without a certificate of conformity are fined from 1,500 to 2,000 manat, and legal entities from 4,000 to 6,000 manat.
At the same time, in case of discovery of such facts, in order to prevent the import of goods without a certificate of conformity, the issue of these business entities is raised before the relevant government agencies and their sale is restricted.
Entrepreneurs engaged in imports can apply to the Certus Certification Company, which is accredited by the Azerbaijan Institute of Standardization and has a wide range of activities, in order to avoid administrative sanctions.