AZ1029, Bakı, Ə.Qayıbov 1222/22
Azərbaycan Respublikasında məhsul sertifikatlaşdırılması AZS milli sertifikatlaşdırma sistemi əsasında aparılır
AZS uyğunluq sertifikatı müvafiq məhsulun tələb olunan normativ, texniki tələb və standartlara cavab verməsini göstərən beynəlxalq səviyyəli rəsmi sənəddir. Ölkəmizdə bu tip uyğunluq sertifikatlarını Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və istehlak bazarına nəzarət dövlət xidmətininin tabeliyində olan Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi tərəfindən akkreditə edilmiş qurumlar verə bilər.
İstehsal olunan məhsulun qabaqcadan müəyyən edilmiş sınaqlardan keçdiyinə, həm texniki, həm də təhlükəsizlik tələblərinə cavab verdiyinə əmin olmaq üçün AZS nişanlı uyğunluq sertifikatı alıcı tərəfindən tələb oluna bilər.
Xaricdə sertifikatların və uyğunluq nişanlarının tanınmasını təmin etmək üçün AZS Milli sertifikatlaşdırma sistemi qüvvədə olan norma və qaydalara uyğun qurulur və fəaliyyət göstərir, həm də beynəlxalq, regional və digər ölkələrin Milli sertifikatlaşdırma sistemləri ilə qarşılıqlı əlaqədə işləyir.
AZS Milli sertifikatlaşdırma sistemi xarici sertifikatlaşdırma sistemləri kimi, istehlakçıların, ictimai təşkilatların, sertifikatlaşdırma üzrə orqanların, sınaq laboratoriyalarının, həmçinin bütün digər marağı olan müəssisə və təşkilatların, ayrı-ayrı şəxslərin, sistemin fəaliyyəti, o cümlədən onun qaydaları, sistemin iştirakçıları, akkreditasiya və sertifikatlaşdırmanın nəticələri haqqında informasiyadan sərbəst istifadə etməsini nəzərdə tutur. Kommersiya sirri olan informasiyanın məxfiliyi təmin olunur.
Milli sertifikatlaşdırma sisteminin rəsmi dili — Azərbaycan dilidir. Sistem çərçivəsində istifadə olunan, qeydiyyatdan keçirilən və verilən sənədlər (sifarişlər, protokollar, aktlar, attestatlar, sertifikatlar və s.) Azərbaycan dilində tərtib olunur. Sifarişçinin arzusu ilə xüsusi ödənclə sənədlərin nüsxələri istənilən dildə verilə bilər.

Product certification in the Republic of Azerbaijan is carried out on the basis of the national certification system AZS
AZS Certificate of Conformity is an international official document certifying that the relevant product meets the required normative, technical requirements and standards. In our country, such certificates of conformity can be issued by institutions accredited by the Azerbaijan Accreditation Center under the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan.
A certificate of conformity with the AZS mark may be required by the buyer to ensure that the product undergoes pre-defined tests and meets both technical and safety requirements.
To ensure the recognition of certificates and marks of conformity abroad, the AZS National Certification System is established and operates in accordance with applicable norms and regulations, as well as interacts with national certification systems of international, regional and other countries.
AZS National Certification System as external certification systems, consumers, public organizations, certification bodies, testing laboratories, as well as all other interested enterprises and organizations, individuals, system activities, including its rules, system participants, accreditation and certification results provides free access to information about Confidentiality of information constituting a trade secret is ensured.
The official language of the national certification system is Azerbaijani. Documents used, registered and issued within the system (orders, protocols, acts, certificates, certificates, etc.) are compiled in the Azerbaijani language. At the request of the customer, copies of documents can be provided in any language for a special fee.